ثبت نام تدکس اصفهان آغاز شد

برای کسانی که با تد TED و تدکس TEDx آشنا هستند این سوال پیش آمده است که فرایند انتخاب سخنرانان چگونه است؟ چگونه اکثر ۲۳۰۰۰ سخنران رویداد های تد و تدکس دلنشین و موثر صحبت می‌کنند.

به عنوان برگزار کننده تدکس اصفهان ، خیلی ساده و مختصر بخواهم بگویم، سعی می‌کنیم موارد زیر را رعایت کنیم. برخی از این موارد توصیه نامه سازمان تد است و برخی تجربه شخصی.

 • یک ایده (موضوع، حوزه، محور، theme) انتخاب می‌کنیم.
 • سپس افرادی را جستجو می‌کنیم که در آن مورد کار کرده باشند، صاحب تجربه، دانش، نام، نوآوری، شهرت خوب، حرف جدی، صاحب تفکر و … باشند.
 • افراد فوق را از طریق سوال از مخاطبانمان در شبکه های اجتماعی، سایت رویداد، پیگیری اخبار و اتفاقات، پرسش از دوستان اهل مطالعه و کاووش پیدا می‌کنیم. (حتی می‌خواهیم که افراد خودشان را برای سخنرانی به همراه ایده شان معرفی کنند.)
 • حالا با سخنران بالقوه تماس می‌گیریم و از او می‌خواهیم که اگر مشتاق به سخنرانی در تدکس است دریک پاراگراف ایده خود را برای ما شرح دهد و ارسال کند.
 • به صورت گروهی ایده ها و پاراگراف های رسیده را بررسی می‌کنیم، تحقیق می‌کنیم، ارزیابی می‌کنیم و از کارشناس آن حوزه سوال می کنیم.
 • اگر موافقت شد سپس با سخنران تماس می‌گیریم (یا ملاقات حضوری می‌رویم) و در مورد زندگی، سابقه فعالیت، داستان این ایده و … یک جلسه مفصل صحبت می کنیم. سعی می‌کنیم بیشتر از او بشنویم. لایه ها و تفکران درونی را پیدا می‌کنیم و انتظار داریم همانگونه که ما به سخنران اعتماد می‌کنیم و می خواهیم مهمترین قسمت رویداد مان را به او بسپاریم، او هم به ما اعتماد کند و با ما صحبت کند.
 • اگر باز هم ظرفیت یک سخنرانی وجود داشت، از سخنران می‌خواهیم که بر روی یک سری فلش کارت (کاغذ های کوچک و هم اندازه) ساختار سخنرانی و نکات شاخص را بنویسد و ما هم کمک می‌کنیم که به یک ساختار ساده و روان و جذاب منتهی شود.
 • ما می می‌دانیم که واژه سخنرانی پیش فرض های خودش را دارد و سعی می‌کنیم به جای آن در مکالماتمان با سخنران از تدتاک (ted talk) استفاده کنیم و برای او هم تفاوت این دو را شرح دهیم. (در این یادداشت هم هر جا واژه سخنرانی است، شما به جای آن تدتاک در نظر بگیرید.)
 • سخنرانی در تدکس چند تا محدودیت اصلی و توصیه فرعی دارد که بهتر است بدانید: سخنرانی ها نباید سیاسی، مذهبی، تبلیغی، شبه علم و … باشد. زمان آن بین ۳ تا ۱۸ دقیقه است و ترجیحا توضیح بر روی یک ایده محوری و روایت گر باشد. ما قرار است جرقه اولیه را در ذهن مخاطب روشن کنیم.
 • بر اساس موارد بالا یک متن تهیه می‌شود و باز هم روی متن با هم کار می‌کنیم. سخنرانی قرار است کهکنجکاوی افراد را برای پیگیری سخنران و مبحث در آینده تحریک کند. قرار است یک مساله را روشن کند. در مورد لبه دانش و تکنولوژی صحبت کند. سخنران قرار است چیزی بگوید که مربوط به خودش باشد، اصیل باشد فقط آنرا بتوان از زبان این سخنران شنید. چیزی که به راحتی نتوان با خواندن یک مقاله و کتاب آن را یافت. سخنرانی تدکس معرفی کتاب و تفکر شخص دیگری نیست. حتی سخنرانی داستان موفقیت خود فرد هم نیست. تفکر و تلاش و منش فرد است که به موفقیت او منجر شده است. تدکس همایش و مجموعه سخنرانی انگیزشی نیست.
 • به سخنران توصیه می‌کنیم که برای درک و تشریح بهتر قسمتهای سخنرانی می‌تواند کتاب های اصول سخنرانی به روش TED و صحبت مانند TED را مطالعه کند. و یا از منابع و مقالات و اسلاید های معتبر استفاده کند.
 • کمک می‌کنیم که پراکنده گویی و انشعابات غیر لازم حذف شود.
 • سخنران دارای شخصیت، کاراکتر، طرز صحبت کردن، لهجه، مدل لباس پوشیدن است و از سخنراننمی‌خواهیم در آن تغییری دهد چون مخاطب برای همین موضوع و تنوع سخنران در سالن رویداد حاضر می شود و از طرف دیگر اگر قرار باشد روی صحنه سخنران بخواهد نقش بازی کند آنوقت تمرکز لازم برای سخنرانی و ارتباط شاد با مخاطب را از دست می‌دهد.
 • در این مرحله عموما سخنرانان دچار استرس می‌شوند که آیا من می‌توانم؟ راه حل یک سخنرانی خوب چیست؟ ما میگوییم: تمرین، تمرین، تمرین. تمرین در جلوی آیینه، در جلوی دوستان و خانواده، در هنگام رانندگی و … حتی فیلم برداری با موبایل و نگاه کردن آن.
 • قبل از رویداد سخنرانی مجددا باز بینی می‌شود و اگر آماده نباشد سخنرانی لغو می شود، حتی برخی سخنرانی ها برروی صحنه هم می روند ولی فیلم آن منتشر نمی‌شود.

Image result for tedx isfahan

به این همراهی و همفکری که یک نفر در کنار سخنران تدکس و تد می‌کند، curation می‌گویند. جنس آن توصیه و مربی‌گری و علم نیست، یک حس، همراهی، اشتیاق، کنجکاوی، تعامل، ارتباط، اشتراک تجربه و نظاره گری فعال و بی طرف است. ما پیرایش و ویرایش و آرایش می‌کنیم ولی به اصل سخنران و ایده دست نمی‌زنیم و نکته ایی را دیکته نمی‌کنیم

پرورش گیاه بن سایی Bon Sai (درختچه های مینیاتوری ولی با طول عمر زیاد) یعنی:

 • آنقدر کوچک که قابل نگهداری و جابجایی باشد ولی در عین حال اصلی و کامل باشد.
 • آن مقدار بزرگ که پایدار و قوی باشد.
 • آنقدر ارزشمند که بتوان آن را هدیه داد.
 • آنقدر جذاب که دیگران را برای مشاهده آن دعوت کنید.

ایده سخنرانی هم باید همینگونه باشد: منحصر بفرد، کوچک ولی کامل، آن چنان ارزشمند که دیگران را به شنیدنش دعوت کنی، اصیل و ریشه دار.

شما هم می‌توانید شاهد تلاش ما برای همراهی با سخنرانان مان در تدکس اصفهان در هشتم شهریور ماه ۹۸ باشید و در رویداد تدکس اصفهان tedxesfahan.ir ثبت نام کنید.

محمد رضا کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هست و سال هاست در حوزه‌های فرهنگی و هنری فعالیت های داوطلبانه زیادی میکنه. ایران فا محصول ذهن محمدرضاست تا جایی که تبدیل شد به یکی از اعضای خانواده اش، بزرگش کرد، ارتقاء‌اش داد و قرار هست کلی کار باحال اونجا بکنه. محمد رضا عاشق کسب و کارهای اینترنتی البته از نوع فرهنگی، هنری است. مدرس بازاریابی دیجیتال، چند سالی هم هست مدیریت روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان رو بعهده داره. دیجیتال مارکتینگ، مشاوره تبلیغات، مشاوره برگزاری رویداد از علایق و تخصص‌‎های من هست

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

13 − دوازده =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فوتر سایت